logo
AG/OG Şalt Panoları

EATON Alçak Gerilim ve Orta Gerilim Şalt Panoları güncel ANSI/UL/NEMA ve IEC standartlarına göre üretilmektedir.

 

Alçak Gerilim Şalt Panoları

EATON a ait ANSI/UL/NEMA Standartlarına uygun MAGNUM DS tipi paneli 6300A ve 150kArms e kadar tip testli, çekmeceli ve tamamen Metal bölmelendirilmiş panelleri Enerji Sektörünün en ağır hizmet tipi uygulamaları için biçilmiş kaftandır.

EATON a ait IEC standartlarında MODEN ve X-Energy tipi panolar ise her türlü otel, ticari bina, havaalanı gibi uygulamalarınız için en uygun ve en detaylı çözümleri sunmaktadır.

Orta Gerilim Metal Clad Panolar

7500A ve 75kA e kadar tip tesli ve çekmeceli Vakum kesici içeren Metal Clad Panolar hem Arc Resistant ve Non-Arc tasarımlarla ağır sanayinin hizmetindedir.

Metal Clad panolar IEC LSC2B-PM standardına uygun Metal Bölmelendirmeye sahip olup işletmecinin can güvenliği tamamen garanti altına alınmıştır. 

Herhangi bir bölmede oluşacak patlamanın diğer bölmelere yayılması Metal Bölmelendirmeler ve çok özel ARC Flapları ile temin edilirken panonun havalandırmasından da hiç taviz verilmemiştir. 

EATON Vac CLAD-W serisi Metal Clad panoların tüm baraları Fluid Bed Epoxy (Akışkan yatak tekniği) ile kaplanmış olup, ayrıca civata, somun bağlantılarının bulunduğu noktalar PVC "boot" larla kapatılmaktadır.

Panonun arka bölmesi (kablo bağlantı bölümü) açıldığında hiçbir şekilde canlı bara görülmemektedir.

Kesicinin "TEST" ve "DEVREDE" konumları arasında iken kapatılamaması için gerekli mekanik kilitlemeler bulunmaktadır. Kesicinin hücreye girişi veya hücreden çıkartılışı esnasında operatörün unutma ihtimaline karşılık otomatik olarak kendiliğinden trip ettirilmesi ve yayında biriken enerjiyi boşaltması için gerekli mekanik düzenek bulunmaktadır. Kesicinin hücre içindeki hareketi esnasında kesici altında bulunan kılavuz silindirlerin kesici kundağındaki set ve çukurlara girip otomatik olarak açma ve yayını boşaltma işlemi yapar. Böylelikle operatörün unutması halinde "KAPALI" olan kesici yanlışlıkla hücreye girerek kısa devreye sebebiyet vermez.


Kesicinin çeşitli konumlara getirilmesi için pano üzerinde bulunan ve dışarıdan takılıp çıkarılabilir bir kol ile tahrik edilen mekanizmaya "kesici kundağı" denir. Bu mekanizma ile dışarıdaki kesiciyi yerine sürdüğümüzde kesici kapalı bile olsa kesici kundağında bulunan bir "set" kesiciye mekanik açtırma verir. Böylece kesici "kapalı" iken enerjilenmesi engellenir. Aynı zamanda kesici yerine sürülürken "shutter" perdeler otomatik olarak açılacak ve kesici üzerindeki lale tip kontakların, primer sabit kontaklara teması sağlanmış olur.

Kesici tam olarak yerine oturduğunda "kesici kundağı" önünde bir bayrak görünür. Bu bayrak göründüğünde tahrik kolu yerinden çekilebilir. Tahrik kolunun yuvası önüne bir emniyet mandalı sürülür ve tahrik kolunun girebileceği yuva kapanır. Kesiciye ancak emniyet mandalı yerine sürüldükten sonra kapama verilebilir, emniyet mandalı sonsuz vidalı tahrik mekanizmasının önüne sürülmeden kapama verilse bile kontaklar kapanmadan kurulu yaylar boşalır (Trip Free).

Panoların primer sabit kontakları, yüzey deşarjına veya kısmi deşarja karşı testli "cycloaliphatic epoxy" den mamul, özel tasarlanmış, dahilden dahile buşingler içindedir. Primer kontaklar gümüş kaplıdır.

Pano Tipleri; 

 

. VacClad-W Switchgear
. Narrow Design Switchgear
. Arc-Resistant Switchgear